U jugoistočnom delu Grčke postoji mali raj, jedinstveno ostrvo, kombinacija čistog prirodnog okruženja s autentičnom tradicijom izgubljenom u vekovima. To je Karpatos. Nalazi se u južnom Egejskom moru, između Krita i Rodosa. To je drugo po veličini ostrvo Dodekaneza, nakon Rodosa, koji se još nije predao masovnom turizmu i stoga još uvek zadržava izvornu, prirodnu i autentičnu lepotu.

Stanovnici Karpatosa s poštovanjem i ponosom održavaju navike i tradicije svojih predaka. Održavanje ove tradicije prolazi kroz njihov svakodnevni život, impresionirajući goste koji se osećaju kao da se vraćaju u prošlost. Festivali na Karpatosu su najpoznatiji i pravi, na kojima dominiraju tradicionalna muzika i lokalni plesovi te tradicionalna hrana. Karpathos ima 160 km obale koja ima bezbroj plaža, neke su uredjene, a druge namenjene onima koji traže samoću. Dvanaest sela Karpatosa smešteno je na planinama, a druga uz more. Kafići i živahne konobe malih sela nude istinsko gostoprimstvo i autentične recepte sa Karpatosa. Goste uglavnom impresioniraju neprestani krajolici koji oduzimaju dah i razlikuju se od regije do regije.
Pigadia
Pigadia je glavni grad Karpatosa i mesto u kome smo bili smešteni. O tome koliko ovde ima Skandinavaca, pretežno Norvežana, dokazuje činjenica da se na svakom spratu nalazio kutak za čitanje sa knjigama na norveškom. Hotel na plaži, pogled na more uz jutarnju kaficu. Ovde je bio jedan od drevnih gradova Karpathos, Poseidio ili Posi, u čast Boga mora, Posejdona. Još uvek postoje delovi drevne akropole i kiklopski zidovi koji su je štitili. Danas grad Pigadia ima sve pogodnosti glavnog grada za svoje stanovnike i posetioce. Kafići i restorani, koji su uz samo more, pružaju vam priliku da uživate u jedinstvenoj kuhinji, s pogledom na ribarske brodove. U Pigadiji smo našli na predivan kafić, ne toliko zbog pogleda na luku koliko zbog divnih vlasnika. Stariji bračni par, domaćinski raspoložen, debela mačka koja vam se umiljava, najbolja kafa koju sam ikada popila. Sve to skupa po povratku sa plaže je idealna kombinacija. Ovaj šarmantni kafić zove se Angolo Italijano.



Nedaleko od centra su čiste i organizovane plaže poput nepregledne plaže „Vronti“, Kyra Panagia, Agios Nikolaos i Ammoopi smještene oko 6 km južno od Pigadije. Tokom obilaska grada možete uživati u slikama i kuhinji autentičnog egejskog ostrva. Svakog jutra iz luke u Pigadiji isplovljavaju mali izletnički brodovi koji idu do jedinstvenih plaža „Kato Lakos“, „Kyra Panagia“ „Apella“ „Chai“ itd. Od restorana toplo preporučujem da isprobate Sofia’s Place, Maxim Tavernu i Orea Karpathos za koje smo i sami dobili preporuku od vodiča i nismo zažalili. Obavezno prošetajte preko dana gradom. Ima posebne čari i nema gužve.












Plaže na ostrvu Karpatos
Nekoliko plaža na Karpatosu će zadovoljiti i najzahtevnijeg putnika. Planirajte dnevne izlete oko ostrva i otkrijte prekrasne plaže, od izolovanih ili organizovanih do peščanih ili šljunkovitih, ali uvek sa smaragdnim morem koje je odlika Karpatosa. Diakoftis, Lefkos i Apella smatraju se najpopularnijim plažama na Karpatosu, s tim da je Apella dva puta proglašena najboljom plažom u Evropi! Do nje se dolazi brodom a može i kolima. Mi više volimo krstarenje tako da smo se odlučili da obidjemo obalu i posetimo još neke od plaža koje su nedostupne s kopna. Pa da započnemo krstarenje oko ovog predivnog ostrva! Ukrcavanje na brod, kapetan spreman, muzika, vetrić koji pirka i pogled na 50 nijansi plave oko vas tokom pustolovine. Dok se budete odmarali i kupali na plaži, vredna posada broda sprema vam ručak. Ukusni suvlaki u hladu koji pravi ogromna stena. Nezaboravno iskustvo!





Nakon ručka krstarenje smo nastavili dalje prema čuvenoj Apelli. Voda je kristalno čista i kupanje je bilo sjajno ali opet nama nije omiljena plaža na Karpatosu.







Kyra Panagia
Malo selo Kyra Panagia razvijeno je zbog plaže, jedne od najpoznatijih i najdražih na ostrvu. Njeno glavno obeležje je crkva s crvenom kupolom i zvonom pokraj drveta. Potpuno je organizovana, sa predivnim pogledom sa taverni koja oduzima dah u kojima možete ručati.







Medjutim, naše srce definitivno je uzela plaža Ammoopi. Skrivena od pogleda, okružena borovima, kristalno čistim morem i tavernom sa najdivnijim pogledom. Naše mesto redovno je bilo izmedju dva bora gde sam svakodnevno čitala knjige u hladu. Nikada nisam toliko plivala kao na Ammoopiju. Zašto je to tako teško je objasniti, prozirno čista voda i idealna temperatura, pogledi na brodiće, taverne, stene, borove. Prosto nisam imala želju da izladjem iz vode. Turisti u Amoopiju su 90 % Italijani. Na trenutke smo se osećali da smo u Italiji. Pozadina toga je da je Karpatos pripadao Italiji sve do 1948. godine kada je vraćen Grčkoj. Veliki deo meštana odlično govori italijanski. Inače, veliki delovi vegetacije na Karpathosu nestali su u velikom šumskom požaru koji je izbio 1989. godine.















Olympos
Kada ste na Karpatosu, nezaobilazna stanica je svakako selo Olympos. Na izlet smo se uputili sa vodičem uz pratnju vetra koji je na nekim deonicama mrdao autobus. Srećom dolaskom u samo selo bili smo zaklonjeni u uskim ulicama. U selu su 700-ih živeli ljudi koji su bežali od pirata. Izolovani od spoljašnjeg sveta, sačuvali su ne samo staromodni dorski dijalekt, već i umetnost , kulturu i običaje. Mesto se nalazi na obali, zaštićeno od pogleda velikom planinom. Ovde na Olymposu su šarene kuće razbacane po planinskom vrhu. Ne zadovoljavajte se samo slikom iz daljine – ovde su stanovnici uspeli da sačuvaju mnoge posebne lokalne tradicije, možete čuti grčki dijalekt i videti mnoštvo živopisnih, uzbudljivih narodnih nošnji u malom selu, koje se često opisuje kao živi narodni muzej.
Najtradicionalnije grčko selo je upravo Olympos. Selo ostavlja zapanjujući utisak od prvog trenutka kad ga vidite. Smešten je na vrhu brda koje je okruženo većim planinama i ide prema zapadu do nepristupačnih obala. Zbog svog fenomenalnog položaja, kuće imaju jedinstveni pogled na Egejsko more i stoga ih mnogi nazivaju ‘Egejskim balkonom’. Jedna od najslikanijih kuća je upravo ova koju vidite. Sa punim i zasluženim pravom. Rado se izgubite u ulicama, obidjite radnje gde prave sandale i čizme od kože po porudžbini. Veoma su skupe i uglavnom ih kupuju skandinavci koji su inače najbrojniji posetioci Karpatosa. Ali je lepo videti samu radnju i proces izrade. Upravo te čizme žene na Karpatosu nose cele sezone. One im štite noge od kamenja i šiblja dok silaze po vodu ili da uberu povrće za ručak. Ne zaboravite da je u pitanju teško pristupačan predeo u kome žive.














Tradicionalne šarene kuće koje se penju uz dve strme padine, vetrenjače i zvonik crkve, daju jedinstvenu i neviđenu sliku. Normalno je da ćete tokom svog boravka ovde videti i ljude koji nastavljaju nositi svoje lokalne nošnje i zadržali su svoj jezik i izraze. To su ljubazne bake koje vas dočekuju već na samom ulasku u selo gde smo se zaustavili da popijemo kaficu pre obilaska. Dočekaji vas ljubazno uz iskren osmeh i toplinu. Kafa koju smo popili imala je poseban ukus. Žene su te koje su ovde glavne i vode domaćinstvo. Vrednim rukama spremaju hranu od toga što mogu da same uzgaje na Olymposu. Istu hranu prodaju turistima sa prozora svojih kuća, a neke imaju i baštu, tavernu gde možete sesti da ručate. Obavezno probajte makarunjes. To su posebno pravljene testenine sa prženim lukom od gore. Fenomenalnog su ukusa! Takodje sarmice od zelja sa povrćem i pohovane tikvice su nešto što nas je posebno oduševilo. Direktno sveže iz bašte u vaš tanjir.
Selo Olympus opisano je kao živi narodni muzej u kojem posetioci, uz neusporedivu lepotu , mogu doživeti pravo grčko gostoprimstvo. Među najznačajnijim znamenitostima sela je crkva Panagia iz 16. veka isklesanim hramom i freskama u drvetu. Takođe, možete posetiti tradicionalni mlin za brašno, narodni muzej umetnika Vasilisa Hadjivassilija, samostan Chrisovalantou, smešten na ulazu u selo. Obavezno posetite i antički Vrykous s ruševinama iz 4. veka. Taverna Mylos za restorane je najtradicionalnija taverna u selu ili Drosia Taverna (pastirska kuća), za probanje lokalnih sireva i mlečnih proizvoda.

Dosta meštana prodaje med koji možete probati, neopisivog ukusa! Takodje nude maslinovo ulje, slike, magnetne i veoma su darezljivi. Kupili smo maslinovo ulje i med a na poklon dobili da izaberemo magnet po želji. Mali gest koji mnogo znači jer je od srca. Sa Olymposa dolazite prepuni utisaka!


Karpatos je definitifno najlepše grko ostrvo koje smo posetili do sada. Ono što nam se najviše dopalo je divljina, mir ,nestvarne boje mora, i to što još uvek nije prepuno turista. Mi ćemo se vratiti sigurno na Karpatos, a vama od srca želim da ga i sami istražite.