Hedonizam u bočici parfema

Jos se secam, kao da je juce bilo, a prosle su tri i po godine. Poslednja priprema pred izlalak iz sobe na dan mog vencanja bilo je stavljanje parfema i tada je nastala ova divna fotografija. Lady Million je naziv parfema koji sam nosila tog dana. I taj miris uvek probudi moja secanja,ponovo prozivim taj dan uz siroki osmeh. Parfemi imaju secanje…

Istorija nastanka parfema

Istorija nastanka parfema seže u daleku prošlost. Prvo ime parfema bilo je Taputi, a ime je dobio po istoimenom hemičaru poreklom iz Persije. Parfem je pronađen na Kritu i smatra se da je star oko 4000 godina. U stara vremena uglavnom su se koristile začinske biljke, badem, korijander, smola. Međutim najstariji parfem u svetu, pronađen je na Kipru od strane italijanskih arheologa. Pronašli su čitavu fabriku parfema u iskopinama a bočice su trenutno izložene u muzeju Capitoline u Rimu.

Avicena, persisjki naučnik i hemičar prvi uvodi upotrebu cveća u proizvodnji parfema i smatra se osnivačem ružine vodice. Prvi savremeni parfem, stvoren je 1370. godine na zahtev mađarske kraljice Eržebet. Bila je to mešavima esencija lavande i ruzmarina, takozvana “ Mađarska vodica „. Sva lepota i čari pravljenja parfema doživljavaju procvat u renesansnoj Italiji. Zatim u 16. veku, lični kreator parfema Katarine Mediči, prenosi umetnost pravljenja parfema u Francusku, koja od 19. veka postaje i ostaje glavni evropski centar u proizvodnji parfema.

U Francuskoj, u Kelnu, nastaje Kelnska voda ( Eau de Cologne ) a izmisili su je Italijani, kao lakši miris. U Francuskoj istoriji, najveći korisnik parfema bio je Luj 15. koji je parfem koristio i kao zamenu za vodu i sapun. Dušu parfema predstavlja eterično ulje a moju dušu na priču o parfemima pokrenuo je čuveni film “ Miris žene „. Svi mi imamo bar jedno osobu u životu za koju vezujemo određenu mirisnu notu. I gde god se nalazili, ako samo osetimo trag poznatog mirisa, zatvorićemo oči i probuditi sećanja na nju.

U jednoj ulici u Beogradu, ukrštaju se dve priče, dva vremena, staro i novo a spaja ih ista strast. Velika ljubav prema parfemima. Beograd uvek lepo miriše i mirisi su se smenjivali kroz istoriju, a Ulica Kralja Petra odiše mirisnom pričom, a na vama je da izaberete koja više leži vašoj duši. Sa jedne strane ulice imamo poslednjeg srpskog parfimera, zanatliju Nenada Jovanova u parfimeriji Sava. Sa druge strane je moderna parfimerija Metropoliten. I jedna i druga kriju zanimljivu pricu…

Parfimerija “ SAVA „

Pravljenje parfema u porodici Jovanov počelo je još pre Drugog svetskog rata, a prva radnja nalazila se na Topličinom vencu. U toku rata Beograđani su za parfeme trampili namirnice, a nakon završetka rata, ova porodica je u toku nacionalizacije ostala bez svoje radnje. Od 1954. Nenadovi roditelji Leposava i Dragoljub ponovo otvaraju parfimeriju, ali ovoga puta na drugoj adresi, u Ulici kralja Petra 75 gde se i danas nalazi.

Čika Nenad sa puno ljubavi čuva miris Beogradske istorije. Sve je isto kao kada su, ne tako davne. 1954. god prvi put otvorena vrata za mušterije. Identične bočice, police, alati za pravljenje, kao i pumpice iz tridesetih godina 20. veka, vraćaju nas u neka stara vremena. U laboratoriji Parfimerije “ Sava „, stvaraju se originalni parfemi od raznih eteričnih ulja, a trenutno je u ponudi više od 30 mirisnih nota. Svakoj mušteriji čika Nenad poklanja veliku pažnju, a izlazi u susret i onima koji žele da imaju posebno za njih napravljen parfem.

Parfimerija “ METROPILITEN „

Jedna od najzanimljivijih parfimerija u Beogradu sa netipičnom ponudom parfema kao što je parfem “ Eight & Bob “ za koji se veze izuzetno zamiljiva istorija. Albert Fouquet, sin pariskog aristokrata, bio je deo elitnog francuskog društva ranog 20.veka i veliki poznavalac parfema. Fouquet je stvorio i usavršavao različite esencije za svoju ličnu upotrebu uz pomoć Philippea, porodičnog batlera.  Jedne noći tokom letnjog odmora 1937. godine na francuskoj rivijeri, Albert je upoznao mladog američkog studenta koji je obilazio Francusku, a zvao se John F. Kennedy. Isti onaj Kenedi koji će nakon nekoliko decenija postati najomiljeniji predsednik Amerike ikada. Kenedijev šarm i simpatičnost nagovorili su Alberta da mu ustupi uzorak svoje kolonjske vode. Vrativši se s odmora, Kenedi je poslao pismo Albertu zahvalivši mu se na poklonu i informišući ga o uspehu koji njegov parfem uživa među Kenedijevim prijateljima. Zatražio je od Alberta da mu pošalje osam uzoraka, “i ako vaša proizvodnja dopušta, još jedan za Boba.”


Bez da je potpuno razumeo zahtev, Albert je odlučio da posalje kutiju s dovoljno uzoraka ali je pre toga želeo da Philippe pronađe neke lepe staklene bočice u pariskoj apoteci. Albert ih je smatrao prikladnim za njegovu kolonjsku vodu i nazvao ih u stilu Kenedijevog zanimljivog zahteva: “EIGHT & BOB”.
Nekoliko meseci kasnije Albert nije mogao verovati kada je počeo primati pisma iz SAD-a s zahtevima raznih holivudskih reditelja, producenata i glumaca kao što su Cary Grant i James Stewart. Svi su želeli “EIGHT & BOB” kojeg su otkrili preko Josepha Kennedyja, Dzonovog oca.

Koko Šanel je rekla, stavi parfem tamo gde zelis da te neko poljubi. Parfem je ono sto zena poslenje stavi na sebe nakon pripreme za izlazak iz kuce. Parfem je nesto sto nas jednim delom definise. I zaista cesto povezujemo osobu sa odredjenim parfemom.

Nezaobilzna preporuka za knjigu koja ce probuditi vasa cula. Kada Elena stigne u Pariz, prestonicu mirisa u kojoj se oni još prave u skladu sa pravilima drevnog umeća, poželeće da svojim parfemima osvoji ovaj grad. Elena ume da shvati i ispuni želje, da napravi miris koji će pomoći da se ponovo osvoji stara ljubav, da se pobedi stidljivost, pronađe spokoj… Stavite svoj omiljeni parfem i pustite ga da vas vodi na tajanstveni put mirisa.

Neka zamiriše sve oko vas …

Srdačno , vaša Bojana

NAPOMENA :Tekst se ne može koristiti bez saglasnosti.

Objavio/la: Miris hedonizma

Ja sam stara duša, zaljubljena u putovanja, retro stil i hedonizam. To je moj "lifestyle".

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: